تبلیغات
پژوهشگاه درسی متوسطه - تولد مخترعی که امکان حرکت کشتی را فراهم کرد

تولد مخترعی که امکان حرکت کشتی را فراهم کرد

آخرین خبر/ دنی پاپن، یکی از مخترعان برجسته فرانسوی، در 22 آگوست 1647م در این کشور به دنیا آمد.
وی از نوجوانی به امور صنعتی و فنی علاقه داشت. از این‏رو پس از طی تحصیلات خود در پاریس، راهی لندن شد و با یکی از دانشمندان آن سامان، درباره تکمیل ماشین فشار هوا همکاری نمود. پس از چندی، پاپن برای اولین بار به نیروی بخار آب پی برد و در صدد استفاده از این نیرو برآمد.
از این رو نخستین دیگ بخار را در سال 1688م اختراع کرد و در سال‏های بعد به تکمیل آن‏پرداخت. این دستگاه که به دیگ بخار پاپن شهرت یافت، شامل ظرفی کاملاً سربسته بود که در معرض حرارت قرار می‏گرفت. بخار آب متراکم در دیگ، فشاری درآن ایجاد می‏کرد که باعث بالا رفتن غلیان آب می‏گردید.

پاپن، برای این دیگ، دریچه اطمینانی نیز ساخت تا به هنگامی که فشار بخار آب از حد معینی تجاوز می‏کرد، دریچه خود به خود گشوده می‏شد و بخار از آن به خارج راه می‏یافت. این اختراع و دیگر کارهای عملی پاپن باعث شد که وی به عضویت انجمن سلطنتی درآید. پس از چندی، پاپن از فشار داخل دیگ، به فکر استفاده‏ های عملی از نیروی بخار آب افتاد و اولین نیروی کارآمد را برای حرکت کشتی‏ها فراهم آورد. پاپن را به دلیل این اختراع مهم، پدر بخار لقب دادند.[ چهارشنبه 1 شهریور 1396 ] [ 12:07 ب.ظ ] [ مهدی شاهینی ]